Црна Пеш (Трпејца)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 40°57′08″N 20°46′29″E / 40.95222° СГШ; 20.77472° ИГД / 40.95222; 20.77472Координати: 40°57′08″N 20°46′29″E / 40.95222° СГШ; 20.77472° ИГД / 40.95222; 20.77472
Основни податоци
Место Трпејца
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Црна Пеш или Крстон Забархеолошко наоѓалиште во охридското село Трпејца. Претставува населба од неолиотот.

На околу 700 м јужно од селото, на брегот на Охридското Езеро, во подножјето на ридот Осој што се спушта стрмно кон езерските води се наоѓа Црна Пештера. Таа има мал и низок влез, долг околу 3 м, кој кон внатрешната страна се шири во сала со димензии од 10 × 5 м. Просторот на влезот е раскопан од диви копачи и притоа биле откриени фрагменти од керамички садови од неолитското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 279. ISBN 9989-649-28-6.