Градиште (Трпејца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 40°56′46″N 20°46′55″E / 40.94611° СГШ; 20.78194° ИГД / 40.94611; 20.78194Координати: 40°56′46″N 20°46′55″E / 40.94611° СГШ; 20.78194° ИГД / 40.94611; 20.78194
Основни податоци
Место Трпејца
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиште или Осојархеолошко наоѓалиште во охридското село Трпејца. Претставува тврдина од средниот век.

Југоисточно од селото, на источниот брег на Охридско Езеро се издига ридот Осој, со надморска височина од 1.006 м. На јужната падина на врвот се гледаат остатоци од тврдина. Утврдувањето е изведено со два паралелни ѕида, оддалечени еден од друг околу 40 м. Ширината на ѕидовите варира од 1,50 до 2,40 м. На неколку места од внатрешниот (горниот) ѕид се наоѓаат остатоци од кули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 278. ISBN 9989-649-28-6.