Горица (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горица
археолошко наоѓалиште
Горица is located in Македонија
Горица
Местоположба на Горица во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Горицаархеолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време и средновековна црква со некропола. На полуостровот кој е дел од источниот брег на езерото, оддалечен околу 2 км југоисточно од градот, уште во 1925 година, при изградбата на касарните биле откриени ара со грчки натпис, темели од триконхална црква и некропола околу неа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 255, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069