Св. Јован (Косел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Јован


Местоположба 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556Координати: 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556
Основни податоци
Место Косел
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Јованархеолошко наоѓалиште во охридското село Косел. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа североисточно од селото, на десниот брег на Коселска Река. При обработувањето на нивите биле откриени и растурени повеќе гробови, како и остатоци од градба. Најверојатно се работи за остатоци од црква по која наоѓалиштето го носи името. Од гробовите потекнуваат 3 стаклени и една бронзена белезица, кои денес се чуваат во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 249, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069