Џамиште (Пештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамиште is located in Македонија
Џамиште
Местоположба на Џамиште во Македонија
Местоположба 41°01′02″N 20°48′38″E / 41.01722° СГШ; 20.81056° ИГД / 41.01722; 20.81056Координати: 41°01′02″N 20°48′38″E / 41.01722° СГШ; 20.81056° ИГД / 41.01722; 20.81056
Основни податоци
Место Пештани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Џамиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Пештани. Претставува црква од средниот век.

Веднаш до трафостаницата во центарот на селото е обновената црква „Св. Никола“, изградена врз основа на остатоци од џамија, која пак била подигната врз темели на истоимена средновековна црква „Св. Никола“.[1]

Според некои написи, оваа стара црква потекнува од 1505 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 274. ISBN 9989-649-28-6.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2020-01-18.