Орман (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°8′24″N 20°47′3″E / 41.14000° СГШ; 20.78417° ИГД / 41.14000; 20.78417Координати: 41°8′24″N 20°47′3″E / 41.14000° СГШ; 20.78417° ИГД / 41.14000; 20.78417
Основни податоци
Место Орман
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период младо камено време
римско време
Портал „Археологија“

Маалски Ридархеолошко наоѓалиште во охридското село Орман. Наоѓалиштето претставува населба од младото камено време и некропола од римското време. Лево од патот при влегувањето во селото се среќаваат делови од керамички садови и орудија од камен и кремен од неолитска населба. При копањето на темелите за куќата на еден жител, биле октриени и уништени повеќе гробови. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 254. ISBN 9989649286.
  2. ЕКОЛОГИСТИТЕ ОД ГРАШНИЦА БАРААТ ДА СЕ ИЗРАБОТИ АРХЕОЛОШКО СОНДАЖНО ИСТРАЖУВАЊЕ НА МАУЦКЕР