Св. Илија (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете Св. Илија

Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На зарамнета тераса лево од патот за селото Петрино, оддалечена 1 км североисточно од селото, се наоѓа црквата Св. Илија подигната во 1937 година врз темелите на постара црква. Непосредно околу неа се гледаат конструкции од гробови. При изградбата на селскиот водовод биле откриени гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069