Св. Варвара (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639Координати: 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Варвараархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Западно од селото, во бавчите на едно семејство, кои се наоѓаат во Рамненско Поле, биле откриени темели од стара црква и околу неа гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 275, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069