Комплекс „Св. Софија“ (Охрид)

Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Комплекс „Св. Софија“


Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

 црква


Период римско време
доцноантичко време
ран среден век
Портал „Археологија“

Комплекс „Св. Софија“археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Претставува црква , гробови утврдување од римско време, доцноантичко време ран среден век[1]. Се наоѓа на јужниот простор меѓу двата рида, близу до езерото, меѓу денешните значајни улични комуникации во стариот дел на градот: „Илинденска “ и „Самоилова “ и „Коста Абраш “. Комплексот ги подразбира археолошките остатоци во рамките на катедралната црква Св. Софија и нејзината непосредна околина од сите четири страни, вклучувајќи го главниот објект со архитектонски показатели од хронолошките фази - римска, доцноантичка и раносредновековна, и придружните објекти северно и јужно, гробни конструкции и остатоци од еден крак на охридската тврдина што е евидентиран југоисточно покрај црквата. Комплексот е истражуван археолошки во 1951 г. (Р. и М. Ќоровиќ, Љубинковиќ), 1971 г. (В. Маленко), 1984/1985 г. (М. Петровски и В. Маленко) и геомеханички е сондиран во 1985 г. (Б. Чипан и В.Маленко). Во 1948 година, во текот на конзерваторските работи на црквата, на 20 см под подот во средината на егзонартексот се откриени 18 сребрени српски динари од XIV век (Б. Алексова). Резултатите од археолошките истражувања до излегувањето на ова издание, не се објавени. Кондаков П. Н. , 1909, 242-250; Месеснел Ф., 1934, 30-36; Снегаров И., 1943, 16-23; Коцо Д., 1949, 341- 358; Алексова Б., 1955а, 20-21; Бошковиќ Ѓ., Томовски К., 1961, 76-84; Николовски А., Ќорнаков Д., Балабанов К., 1971, 175-179; Маленко В., 1980, кат. бр. 763-767, 785, 786.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069