Св. Недела (Долно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Недела is located in Македонија
Св. Недела
Местоположба на Св. Недела во Македонија
Местоположба 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667Координати: 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667
Основни податоци
Место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Недела археолошко наоѓалиште во охридското село Долно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува населбаи некропола од римско време. Во непосредната близина на црквата, во бавчата на В. Тодороски се откриени ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. При копањето на темелите на црквата биле откриени повеќе гробови. На јужната фасада е вградена камена плоча со натпис.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 247, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069