Кромидишта (Велестово)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°5′0″N 20°49′40″E / 41.08333° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08333; 20.82778Координати: 41°5′0″N 20°49′40″E / 41.08333° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08333; 20.82778
Основни податоци
Место Велестово
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кромидиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велестово. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На зарамнета површина што лежи на 100 метри лево од патот Охрид-Св. Наум, на јужната падина од долината се раскопани темели од мала еднокорабна црква, и тоа од страна на диви копачи. Западно од неа се препознаваат и гробовите од некрополата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069