Старо Село (Пештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°01′21″N 20°48′45″E / 41.02250° СГШ; 20.81250° ИГД / 41.02250; 20.81250Координати: 41°01′21″N 20°48′45″E / 41.02250° СГШ; 20.81250° ИГД / 41.02250; 20.81250
Основни податоци
Место Пештани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во охридското село Пештани. Претставува населба од средниот век.

По површината на нивите и лозјата, кои се на североисточниот крај на селото во месноста Горно Село се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал. На одделни места се препознаваат остатоци од основи на градби.

Постои предание дека на ова место било старото село Пештани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 274. ISBN 9989-649-28-6.