Маалски Рид (Орман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маалски Рид is located in Македонија
Маалски Рид
Местоположба на Маалски Рид во Македонија
Местоположба 41°8′24″N 20°47′3″E / 41.14000° СГШ; 20.78417° ИГД / 41.14000; 20.78417Координати: 41°8′24″N 20°47′3″E / 41.14000° СГШ; 20.78417° ИГД / 41.14000; 20.78417
Основни податоци
Место Орман
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Маалски Ридархеолошко наоѓалиште во охридското село Орман. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римското време. Се наоѓа на околу 300 м југоисточно од селото, на повисок рид што се издига над Косечка Река. Ридот се протега во правец североисток-југозапад, во должина од 300-400 м. По површината на горниот дел се среќаваат голем број на делови од покривни ќерамиди и грамади од градежен материјал. Во нивата на еден жител биле откриени темели од градба ѕидана од кршен камен, тули и варов малтер. Во 1938 година биле откопани четири гроба ѕидани од тули и варов малтер, а еден со мермерни плочи. Во нив биле најдени прстени, бронзени белезици, стаклени балсамарии, керамички садови, златен накит и друго, кои подоцна биле продадени на разни собирачи и установи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 254. ISBN 9989649286.
  2. ЕКОЛОГИСТИТЕ ОД ГРАШНИЦА БАРААТ ДА СЕ ИЗРАБОТИ АРХЕОЛОШКО СОНДАЖНО ИСТРАЖУВАЊЕ НА МАУЦКЕР