Кулишта (Скребатно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кулишта is located in Македонија
Кулишта
Местоположба на Кулишта во Македонија
Местоположба 41°9′10″N 20°53′29″E / 41.15278° СГШ; 20.89139° ИГД / 41.15278; 20.89139Координати: 41°9′10″N 20°53′29″E / 41.15278° СГШ; 20.89139° ИГД / 41.15278; 20.89139
Основни податоци
Место Скребатно
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (средновековна кула).svg кула


Период среден век
Портал „Археологија“

Кулиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Скребатно. Наоѓалиштето претставува средновековна кула. На околу 800 м северно од селото се наоѓа прилично висок рид што надвладејува врз околниот терен, опкружен со планини и пристапен само од источната страна, покрај планината Бигла. На врвот се гледаат остатоци од темели на мала кула - набљудувачница, со димензии 8 м (исток-запад) на 5 м (север-југ). Кулата била подигната покрај комуникацијата наречена „Друмје“ која во средниот век го поврзувала Охрид со Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 276. ISBN 9989649286.