Св. Илија (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 3 км јужно од селото, во јужните делови под планината Галичица, а во непосредната близина на караулата Љубаништа се наоѓаат остатоци од стара црква. Околу неа биле откопани гробови. Од ова наоѓалиште потекнува бронзен прстен со врежани човечки фигури на главата кој се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069