Ковче (Речица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139Координати: 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139
Основни податоци
Место Речица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ковче или Падинаархеолошко наоѓалиште во охридското село Речица. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 5 км западно од селото и 1,5 км десно од реката Грдејца, на просторот обрснат со дрвја се забележуваат остатоци од градба, односно купишта од градежен материјал. Според кажувањата на жителите, овде се наоѓала црквата од старото село Полчани кое се наоѓа на околу 800 м западно. Југозападно од остатоците на црквата се забележуваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 275, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069