Долиште (Свиништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долиште is located in Македонија
Долиште
Местоположба на Долиште во Македонија
Местоположба 41°12′16″N 20°56′16″E / 41.20444° СГШ; 20.93778° ИГД / 41.20444; 20.93778Координати: 41°12′16″N 20°56′16″E / 41.20444° СГШ; 20.93778° ИГД / 41.20444; 20.93778
Основни податоци
Место Свиништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Свиништа. Претставува населба и топилница од доцната антика.

На западниот раб на селото, во непосредната близина на плевната на П. Смилески, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал и остатоци од топена железна руда. Во атарот на селото се регистрирани стари рударски окна кај месноста Дувло, до изворите на Свинишка Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 276. ISBN 9989-649-28-6.