Макла (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макла is located in Македонија
Макла
Местоположба на Макла во Македонија
Местоположба 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639Координати: 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Маклаархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На околу 3 км североисточно од селото, лево од патот што води кон планината Летница, на просторот кои селаните го викаат уште како и Турски Гробишта, со земјоделските работи бил откриен гроб ѕидан од делкан бигор. Во непосредната близина биле откриени и повеќе гробови од камени плочи со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 274, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069