Мантица (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мантица is located in Македонија
Мантица
Местоположба на Мантица во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мантица или Бозоицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 800 метри североисточно од селото, лево од патот што води кон Петрино и Ресен, во близина на црквата Св. Илија има мала капела посветена на Св. Илија. Источно од капелата биле откриени три гроба градени од камени плочи, со насоченост исток-запад, за кои се претпоставува дека се дел од раносредновековна некропола. Во еден дел од гробовите е најдена сребрена обетка која денес се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069