Мадем (Опеница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадем is located in Македонија
Мадем
Местоположба на Мадем во Македонија
Местоположба 41°12′18″N 20°54′15″E / 41.20500° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.20500; 20.90417Координати: 41°12′18″N 20°54′15″E / 41.20500° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.20500; 20.90417
Основни податоци
Место Опеница
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мадемархеолошко наоѓалиште во охридското село Опеница. Претставува топилница од доцната антика.

На местото каде што Стари Дол се влева во Опеничка Река, на десниот брег под Прентов Мост се наоѓаат остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.