Св. Спас (Лескоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете Црква „Вознесение Христово“

Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°9′1″N 20°49′41″E / 41.15028° СГШ; 20.82806° ИГД / 41.15028; 20.82806Координати: 41°9′1″N 20°49′41″E / 41.15028° СГШ; 20.82806° ИГД / 41.15028; 20.82806
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Спас или Вознесениеархеолошко наоѓалиште во охридското село Лескоец. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На североисточниот крај од старото село Лескоец, а на околу 3,5 км североисточно од Охрид има еднокорабна градба со правоаголна основа, пространа апсида и полукружен свод, подигната во 1426 година. Околу неа се простира некропола со гробови градени од камени плочи, со насоченост запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 250. ISBN 9989649286.

Наводи[уреди | уреди извор]