Стара Рача (Велестово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Рача is located in Македонија
Стара Рача
Местоположба на Стара Рача во Македонија
Местоположба 41°04′57″N 20°49′52″E / 41.08250° СГШ; 20.83111° ИГД / 41.08250; 20.83111Координати: 41°04′57″N 20°49′52″E / 41.08250° СГШ; 20.83111° ИГД / 41.08250; 20.83111
Основни податоци
Место Велестово
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Рачаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велестово. Претставува црква од средниот век.

Во непосредната близина на селото, од западната страна, каде што почнува да се образува потокот-суводолица Рача, се гледаат остатоци од темели на мала црква која, според кажувањето на жителите, била посветена на Благовештението (Благовец).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 241. ISBN 9989-649-28-6.