Купејнца (Елшани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купејнца is located in Македонија
Купејнца
Местоположба на Купејнца во Македонија
Местоположба 41°02′08″N 20°48′24″E / 41.03556° СГШ; 20.80667° ИГД / 41.03556; 20.80667Координати: 41°02′08″N 20°48′24″E / 41.03556° СГШ; 20.80667° ИГД / 41.03556; 20.80667
Основни податоци
Место Елшани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Купејнцаархеолошко наоѓалиште во охридското село Елшани. Претставува населба од доцноантичко време.

На 8,5 км од Охрид кон Св. Наум (Р1301), од левата страна на патот, а југоисточно од автокампот Елешец, на местата 31, 32 и 33 се утврдени архитектонски остатоци најверојатно од сакрален објект. Ѕидовите се градени од кршен камен и варов малтер. На површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.