Горна Горица (Косел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Горица
археолошко наоѓалиште
Горна Горица is located in Македонија
Горна Горица
Местоположба на Горна Горица во Македонија
Местоположба 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556Координати: 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556
Основни податоци
Место Косел
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Горна Горицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Косел. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Западно од селото, на границите со атарите на селата Вапила и Горно Лакочереј се наоѓаат нивите на еден жител од селото Вапила. Во 1959 година, при садењето на лозје се откриени повеќе гробови градени од камени плочи и со насоченост исток-запад. Во нив биле најдени стаклени белезици и други прилози кој се чуваат во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 249, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069