Манастириште (Вапила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште


Местоположба 41°11′34″N 20°49′51″E / 41.19278° СГШ; 20.83083° ИГД / 41.19278; 20.83083Координати: 41°11′34″N 20°49′51″E / 41.19278° СГШ; 20.83083° ИГД / 41.19278; 20.83083
Основни податоци
Место Вапила
Општина Охрид
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Вапила. Претставува средновековна црква. На 2,5 км северозападно од селото, на падините од планинскиот предел Широк Камен се гледаат остатоци од разурната црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 239. ISBN 9989649286.