Глајшо (Трпејца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глајшо is located in Македонија
Глајшо
Местоположба на Глајшо во Македонија
Местоположба 40°59′15″N 20°48′51″E / 40.98750° СГШ; 20.81417° ИГД / 40.98750; 20.81417Координати: 40°59′15″N 20°48′51″E / 40.98750° СГШ; 20.81417° ИГД / 40.98750; 20.81417
Основни податоци
Место Трпејца
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Глајшо или Селиштеархеолошко наоѓалиште кај охридското село Трпејца. Претставува населба од средниот век.

Се наоѓа североисточно од селото, од левата страна на патот Охрид - Галичица - Преспа (Р2332), на пространа рамнина наречена Поле во западното подножје на врвот Црн Камен на планината Галичица. Рамнината е долга 1 км (север-југ), а широка 700 м (исток-запад). Во северниот дел на рамнината се гледаат грамади од кршен камен кои укажуваат на постоење на остатоци од градби. Овде се наоѓа поновата црква (параклис) „Св. Спас“, која, според кажувањата на жителите, била изградена врз темели од постара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 278. ISBN 9989-649-28-6.