Св. Наум (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Наум is located in Македонија
Св. Наум
Местоположба на Св. Наум во Македонија
Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Наум археолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува црква од средниот век. Под темелите на денешната црква Св. Наум, која се наоѓа на 30 км јужно од Охрид, на брегот на езерото и во близината на македонско-албанската граница, се пронајдени остатоци од старата црква Св. Архангел Михаил со триконхална основа, што била подигната од Наум Охридски во 896 година. Оттука потекнуваат две бронзени белезици и две сребрени обетки кои се чуваат во Заводот и музеј во [[Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069