Дебој (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дебој is located in Македонија
Дебој
Местоположба на Дебој во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период хеленистичко време
римско време
среден век
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Дебојархеолошко наоѓалиште во градот Охрид. Претставува некропола од хеленистичкото и римското време и од средниот век и старохристијанска базилика. Го зафаќа јужниот простор на зарамнетото плато на источниот рид од стариот дел на Охрид, источно од комплексот Св. „Климент“ и северно-североисточно од црквата Св. Константин и Елена. Овде е откриена централната некропола на Лихнид и на средновековниот Охрид. Досега се откриени вкупно 180 гроба. На просторот се пронајдени и остатоци од старохристијанска базилика со мозаични подови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 267, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069