Туше Варница (Рамне)

Координати: 41°06′38″N 20°50′48″E / 41.11056° СГШ; 20.84667° ИГД / 41.11056; 20.84667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Туше Варница

Карта

Местоположба 41°06′38″N 20°50′48″E / 41.11056° СГШ; 20.84667° ИГД / 41.11056; 20.84667
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
ТипПортал „Археологија“

Туше Варницаархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Претставува населба од средниот век.

На околу 1 км источно од електроцентралата се забележуваат остатоци од ѕидови на објекти. Во југозападниот дел на нивата на Илија Велјаноски, по површината има многу фрагменти од покривни ќерамиди. На овој дел е најден и врв од железна стрела.[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 275. ISBN 9989-649-28-6.