Стара Колиба (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Колиба - Ќошот
археолошко наоѓалиште
Стара Колиба - Ќошот is located in Македонија
Стара Колиба - Ќошот
Местоположба на Стара Колиба - Ќошот во Македонија
Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Стара Колиба - Ќошот археолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува населба од римско време. Југозападно од селото, на просторот помеѓу реката Чарава и западната граница на овоштарникот на земјоделската задруга, на површина од околу 5 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, множество градежен материјал, а се забележуваат и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069