Чешма (Расино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешма is located in Македонија
Чешма
Местоположба на Чешма во Македонија
Местоположба 41°11′45″N 20°51′32″E / 41.19583° СГШ; 20.85889° ИГД / 41.19583; 20.85889Координати: 41°11′45″N 20°51′32″E / 41.19583° СГШ; 20.85889° ИГД / 41.19583; 20.85889
Основни податоци
Место Расино
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Чешмаархеолошко наоѓалиште во охридското село Расино. Претставува населба од средниот век.

На околу 1 км јужно од селото, на десната страна од Расинска Река, во нивата на Мице Стојанов со земјоделските работи биле откриени темели од ѕидови градени од камен, тули и варов малтер. Денес по површината се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди. Во непосредната близина на овој простор, во нивата на Стојан Јакимоски биле откопани питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 275. ISBN 9989-649-28-6.