Полица (Горно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полица is located in Македонија
Полица
Местоположба на Полица во Македонија
Местоположба 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500Координати: 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500
Основни податоци
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Полица археолошко наоѓалиште во охридското село Горно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува населба од среден век. На 1 км северозападно од селото, на крајната тумба од месноста Ќерија, на зарамнето плато, порано обработувано а денес пошумено, се гледаат остатоци од ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. По површината на платото се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 246, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069