Зад Кула (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зад Кула
археолошко наоѓалиште
Зад Кула is located in Македонија
Зад Кула
Местоположба на Зад Кула во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Зад Кула археолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува населба од среден век. На околу 400 м. источно од Кале, до самиот пат Охрид - Велгошти - Ресен има мала висорамнина на која се среќаваат основи од градби. Во пошумениот северен дел се гледа една четвртеста градба со димензии од 18 × 18м, чии ѕидови се широки 1,70 м.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069