Задружни Штали (Речица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Задружни Штали
археолошко наоѓалиште
Задружни Штали is located in Македонија
Задружни Штали
Местоположба на Задружни Штали во Македонија
Местоположба 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139Координати: 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139
Основни податоци
Место Речица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

Задружни Штали археолошко наоѓалиште во охридското село Речица. Наоѓалиштето претставува некропола од железно време и римско време. На западниот крај од селото, при копањето на темели за задружните штали и при нивелирањето на просторот пред нив, во 1952 година биле откриени и растурени повеќе гробови. Делумно е зачувана само една гробна целост составена од сребрена ромбоидна плочка, бронзен шлем, врв од копје и двојна игла од бронзена жица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 275. ISBN 9989649286.