Св. Атанасија (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште
Св. Атанасија is located in Македонија
Св. Атанасија
Местоположба на Св. Атанасија во Македонија
Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасија археолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува некропола и црква од римско време и . среден век. На околу 500 м југоисточно од манастирот Св. Наум во 1928-1930 година е изградена малата црквичка Св. Атанасија, врз темели од постара градба. Покрај неа случајно биле откриени и уништени гробови. Гробните прилози не се зачувани, со исклучок на еден бронзен сад кој денес се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069