Кале (Трпејца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 40°57′34″N 20°46′46″E / 40.95944° СГШ; 20.77944° ИГД / 40.95944; 20.77944Координати: 40°57′34″N 20°46′46″E / 40.95944° СГШ; 20.77944° ИГД / 40.95944; 20.77944
Основни податоци
Место Трпејца
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште кај охридското село Трпејца. Претставува населба од доцната антика.

На југозападната страна од селото се наоѓа гребен со зарамнета површина, кој на запад стрмно се спушта кон Охридското Езеро. Овде, според кажувањата на жителите, при обработувањето на земјата биле откриени разни предмети (накит) од сребро и бронза. Мештанинот Геле Трајкоски пронашол неколку сребрени и бронзени монети. Денес на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 278-279. ISBN 9989-649-28-6.