Чекоштина (Орман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чекоштина is located in Македонија
Чекоштина
Местоположба на Чекоштина во Македонија
Местоположба 41°8′24″N 20°47′3″E / 41.14000° СГШ; 20.78417° ИГД / 41.14000; 20.78417Координати: 41°8′24″N 20°47′3″E / 41.14000° СГШ; 20.78417° ИГД / 41.14000; 20.78417
Основни податоци
Место Орман
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чекоштинаархеолошко наоѓалиште во охридското село Орман. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на 2 км западно од Охрид, во јужниот дел на ридот што лежи југозападно од селото. При изградбата на патот за селото и копањето на темели за викендичка биле откриени гробови од тегули - тип на „две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 254. ISBN 9989649286.
  2. Екологистите од Грашница бараат да се изработи археолошко сондажно истражување на Мауцкер