Селиште (Велестово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°5′0″N 20°49′40″E / 41.08333° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08333; 20.82778Координати: 41°5′0″N 20°49′40″E / 41.08333° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08333; 20.82778
Основни податоци
Место Велестово
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Велестово. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 1,5 км југоисточно од селото има зарамнета површина од околу 15 хектари. На нејзиниот северен крај, од диви копачи - трагачи по злато, случајно се откриени темели на стара црква, градена од камен и варов малтер, околу неа стари гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 241, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069