Гумништа (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гумништа is located in Македонија
Гумништа
Местоположба на Гумништа во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Гумништа или Инвалидско Одморалиште археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римско време[1]. На 4 км од градот, десно од патот Охрид - Св. Наум и западно од пештерната црква „Св. Стефан“, при изградбата на хотелот се откриени остатоци од објект, огништа ифрагменти од керамички садови. Во текот на Втората светска војна биле откриени два гроба од тегули со тип „ на две води “. Денес по површината на нивите и лозјата се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069