Кулишта (Куратица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кулишта is located in Македонија
Кулишта
Местоположба на Кулишта во Македонија
Местоположба 41°13′41″N 20°54′14″E / 41.22806° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.22806; 20.90389Координати: 41°13′41″N 20°54′14″E / 41.22806° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.22806; 20.90389
Основни податоци
Место Куратица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кулиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Куратица. Претставува утврдена населба од доцната антика.

Помеѓу третиот и четвртиот километар покрај патот Прентов Мост - Куратица (околу 1,5 км јужно од селото) се издига висок рид со зарамнет врв, издолжен во правец север-југ и со површина од 150 × 200 м. По рабовите на платото се забележуваат остатоци од темели на бедем граден од обработен и кршен камен врзан со варов малтер, а во неговата внатрешност темели од помали градби. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.

Според кажувањето на жителите, биле наоѓани монети кои на едната страна ги имале буквите „М“ и „К“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.