Св. Никола (Сирула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°14′4″N 20°50′40″E / 41.23444° СГШ; 20.84444° ИГД / 41.23444; 20.84444Координати: 41°14′4″N 20°50′40″E / 41.23444° СГШ; 20.84444° ИГД / 41.23444; 20.84444
Основни податоци
Место Сирула
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во охридското село Сирула. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. На сртот што се наоѓа на 2 км северозападно од селото, по кој минува патот Мешеишта-Сирула, и на околу 200 м од наоѓалиштето Горна Црква се гледаат остатоци од градежен материјал од сакрална градба. Според кажувањето на жителите, на овој простор постоела селска црква посветена на Свети Никола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 276. ISBN 9989649286.