Велестово (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°05′01″N 20°49′40″E / 41.08361° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08361; 20.82778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велестово


Местоположба 41°05′01″N 20°49′40″E / 41.08361° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08361; 20.82778
Основни податоци
Место Велестово
Општина Охрид
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Велестовоархеолошко наоѓалиште во охридското село Велестово. Претставува депо на монети од средниот век.

На местото случајно се откриени 510 бакарни скифати од XII-XIII век, кои денес се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 240. ISBN 9989-649-28-6.