Прејди на содржината

Салоко Ливада (Горно Лакочереј)

Координати: 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Салоко Ливада


Местоположба 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500
Основни податоци
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Салоко Ливадаархеолошко наоѓалиште во охридското село Горно Лакочереј. Претставува средновековна некропола. Во нивата на неколку жители, кои се на 250 метри северно од селото и 800 метри југозападно од наоѓалиштето Горица, се откриени камени плочи од гробни конструкции како и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 246, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069