Горна Црква (Сирула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква is located in Македонија
Горна Црква
Местоположба на Горна Црква во Македонија
Местоположба 41°14′4″N 20°50′40″E / 41.23444° СГШ; 20.84444° ИГД / 41.23444; 20.84444Координати: 41°14′4″N 20°50′40″E / 41.23444° СГШ; 20.84444° ИГД / 41.23444; 20.84444
Основни податоци
Место Сирула
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште во охридското село Сирула. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 1,5 км северозападно од селото има тумба насадена со борова шума која доминира над околниот терен. Над неа се наоѓаат остатоци од темели на црква со димензии 16 × 7 метри. Ширината на ѕидовите изнесува 85 см, а ѕидани се од кршен камен и кал. Околу црквата се гледаат гробни конструкции градени со камења, покриени со монолитни плочи поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 276, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069