Лабино (Охрид)

Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабино


Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
ТипПериод брозено време
ран среден век
Портал „Археологија“

Лабино археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Претставува гробови, станбени објекти, предмети од брозено време до ран среден век[1]. Наоѓалиштето ја зафаќа западната падина од повисокиот западен рид на Охрид, југозападно од цитаделата на Самоиловата тврдина од комплексот „Св. Пантелејмон “ на исток до стрмниот брег на Охридско Езеро на запад. На овој простор е пронајдена фрагментирана керамика и откриени се метални археолошки предмети од праисторискиот период (бронзеното и железното време), античкиот и средновековниот период, гробни конструкции од римскиот и раносредновековниот период и остатоци од станбени згради од раното средновековие. Грби¢ М., 1954, 112, 119, 125; Лахтов В., 1957, 59; Лахтов В., 1961, 36, 39-41, 44-46, 49-53; Маленко В.,1985, 290; Манева Е., 1992, 177-180.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охрид“. Архивирано од изворникот на 2020-09-30. Посетено на 2020-08-15.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069