Античка Фурна (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Античка Фурна
археолошко наоѓалиште
Античка Фурна is located in Македонија
Античка Фурна
Местоположба на Античка Фурна во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Античка Фурна археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува осамен наод од доцноантичкото време[1]. На 5-тиот километар од левата страна на патот Охрид - Св. Наум е откриена фурна за печење тули. Има четвртеста форма и е составена од два дела. Горниот е четвртест и служел за поставување на непечени тули, а долниот е дводелен, со сводести окна што служеле за загревање на горниот дел. Фурната е случајно откриена во 1969 година, при изградбата на асфалтниот пат, а во 1972 година е конзервирана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069