Горно Село (Опеница)

Координати: 41°11′34″N 20°52′27″E / 41.19278° СГШ; 20.87417° ИГД / 41.19278; 20.87417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Село

Карта

Местоположба 41°11′34″N 20°52′27″E / 41.19278° СГШ; 20.87417° ИГД / 41.19278; 20.87417
Основни податоци
Место Опеница
Општина Охрид
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Горно Селоархеолошко наоѓалиште во охридското село Опеница. Претставува населба од средниот век.

Во нивите на североисточниот крај од селото, близу ридот Кулица, се забележуваат грамади од кршен камен, како и фрагменти од керамички садови. Оттука потекнува еден бронзен прстен што се чува во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Ова се смета за постарата населба на Опеница.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Лажиште - Вилипец — населба од римското време
  • Мадем — топилница од доцноантичкото време
  • Релејца — рударски јами од римското време
  • Старечки Дол — рудник и топилница од римското време
  • Требишки Рид — средновековна населба и некропола
  • Црвејнца — населба од неолитското време, некропола од хеленистичкото време и средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.