Пирчишта (Свиништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пирчишта is located in Македонија
Пирчишта
Местоположба на Пирчишта во Македонија
Местоположба 41°12′25″N 20°55′18″E / 41.20694° СГШ; 20.92167° ИГД / 41.20694; 20.92167Координати: 41°12′25″N 20°55′18″E / 41.20694° СГШ; 20.92167° ИГД / 41.20694; 20.92167
Основни податоци
Место Свиништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина


Период неолитско време
среден век
Портал „Археологија“

Пирчиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Свиништа. Претставува населба од неолитот и тврдина од средниот век.

На околу 4 км југозападно од селото и северно од Прентов Мост има рид со зарамнет врв на кој се наоѓаат остатоци од утврдување со површина од 35 × 25 м. Ѕидовите се привидно широки и не може да им се одреди точната ширина. На површината има многу фрагменти од покривни ќерамиди, кршен камен и варов малтер, а на одделни места и дупки од диви копачи.

На југоисточната падина од ридот се среќаваат фрагменти од керамички садови од неолитското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 276. ISBN 9989-649-28-6.