Турски Гробишта (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Турски Гробишта is located in Македонија
Турски Гробишта
Местоположба на Турски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Турски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. При изградбата на куќите на неколку жители биле откриени гробови градени од камени плочи. На 200 - 300 метри источно од ова место се наоѓа наоѓалиштето Џамија - Стара Св. Петка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069