Св. Илија (Косел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За современата црква, видете Црква „Св. Илија“

Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556Координати: 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556
Основни податоци
Место Косел
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во охридското село Косел. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Североисточно од селото, спроти коселското Градиште има мал рид на кој се наоѓа капела посветена на Св. Илија. Била подигната врз темели на постар сакрален објект. Околу капелата има гробови од камени плочи со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 249, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069